Zabiegi

„Uzdrowisko Horyniec” Spółka z o.o. specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu i reumatycznych. Wieloletnia tradycja i doświadczenie, nowoczesny zakład przyrodoleczniczy, wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, a także zastosowanie własnych, wysokiej jakości surowców leczniczych borowiny i wody siarczkowo – siarkowodorowej pozwalają na osiąganie bardzo dobrych efektów leczniczych.


*Badania wymagane do korzystania z zabiegów : morfologia krwi, badanie ogólne moczu, EKG

Krenoterapia (kuracja pitna)

Woda siarczkowo - siarkowodorowa jest ceniona w terapii uzdrowiskowej nie tylko jako wod

Pijalnia - Dom Zdrojowy

a do kąpieli, ale też jako woda pitna.

 

Wskazania

Choroby dróg oddechowych:

    * nieżyty oskrzeli z zaleganiem wydzieliny ropnej

    * nieżyty dróg oddechowych na tle alergicznym 

 

Choroby przewodu pokarmowego:

    * przewlekłe nieżyty jelit

    * zaparcia nawykowe

Pijalnia - Dom Zdrojowy

    * przewlekłe stany nieżytowe dróg żółciowych

    * przewlekłe stany zapalne trzustki

 

Zaburzenia przemiany materii:

    * cukrzyca

    * otyłość

    * dna moczanowa

 

Zatrucia metalami ciężkimi

Więcej...

Wskazania

Choroby dróg oddechowych:

    * nieżyty oskrzeli z zaleganiem wydzieliny ropnej

    * nieżyty dróg oddechowych na tle alergicznym

Choroby przewodu pokarmowego:

    * przewlekłe nieżyty jelit

    * zaparcia nawykowe

    * przewlekłe stany nieżytowe dróg żółciowych

    * przewlekłe stany zapalne trzustki

 Zaburzenia przemiany materii:

    * cukrzyca

    * otyłość

    * dna moczanowa

Zatrucia metalami ciężkimi

 

Przeciwwskazania

    * astma oskrzelowa

    * nadkwaśność żołądka

    * choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

    * zaburzenia przewodu pokarmowego

Przy kuracji pitnej dzienna dawka spożywanej wody powinna mieścić się w granicach

1 litra i być rozłożona na 3 raty. Wodę leczniczą pije się małymi łykami z reguły przed posiłkami i spacerując.

Oprócz wody siarczkowo - siarkowodorowej Pijalnia Domu Zdrojowego poleca wodę źródlaną pod nazwą „Horynianka". Wydobywana jest z ujęcia podziemnego S-1 w miejscowości Horyniec-Zdrój.

 

Charakteryzuje się:

    * stałością składu chemicznego

    * obecnością pierwistków śladowych

    * czystością bakteriologiczną

    * stężeniem soli mineralnych 291,4 mg/dm3.

 

Wodę "Horyniankę" stosuje się w celach:

    * profilaktycznych

    * dietetycznych

    * orzeźwiających

 

 

KĄPIELE

• kąpiel siarczkowo - siarkowodorowa

KĄPIEL PEREŁKOWA W WODZIE SIARCZKOWO - SIARKOWODOROWEJ

 

Wody siarczkowe mają odczyn zasadowy, wobec czego działają na skórę keratolitycznie, rozmiękczają naskórek oraz keratoplastycznie - przebudowują naskórek. Siarka przenika przez skórę ludzką pod postacią siarkowodoru,  tiosiarczanu lub w postaci koloidowej. Kąpiele działają na organizm ogólnie oraz wywierają na skórę wpływ miejscowy. Siarka wpływa na metabolizm skóry co jest związane z enzymami układu oksydoredukcyjnego, enzymami oddechowymi komórki, udziałem w kariogenezie, w syntezie kwasów nukleinowych. Wprowadzona przez skórę działa głębiej, zostaje zużyta do syntezy kwasu chondriotynosiarkowego wchodzącego w skład chrząstki stawowej co na duże znaczenie w chorobach chrząstki i stawów, zwłaszcza kiedy występuja niedobory siarki.

Więcej...

Kąpiel siarczkowa wywołuje powstanie rumienia skóry ograniczonego do powierzchni ciała stykającego się z wodą, który znika po kilku minutach, a u niektórych osób po kilku godzinach. Jest on spowodowany rozszerzeniem sieci naczyń włosowatych skóry i otwarciem naczyń dotychczas nieczynnych. W kolejnych kąpielach odczyn ten występuje szybciej i jest bardziej intensywny. Skutek naczynioruchowy jest długotrwały, czego wyrazem jest utrzymanie się podwyższonej temperatury skóry po zabiegu. Równocześnie występuje rozszerzenie naczyń podskórnych i położonych głębiej. Zmianom tym towarzyszy czynne przekrwienie narządów wewnętrznych. Przesunięciu dużych objętości krwi towarzyszy spadek ciśnienia tętniczego krwi. Odczuwane w czasie kąpieli palenie i swędzenie skóry związane jest z pobudzeniem odpowiednich receptorów skóry. Wody siarczkowe - siarkowodorowe wywierają działanie odtruwające w przypadku przewlekłych zatruć ołowiem, rtęcią, bizmutem, arsenem.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA KĄPIELI

SIARCZKOWO - SIARKOWODOROWEJ

choroby reumatyczne i narządu ruchu

• choroby chrząstki stawowej (ZSSK, choroba Bechterewa)

• zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z objawami rwy kulszowej i ramiennej

• stany pooperacyjne stawów, szczególnie bioder

• stany pourazowe narządu ruchu

• nerwobóle przewlekłe, bolesne dolegliwości korzonkowe

• niedowład kończyn dolnych spowodowany zapaleniem nerwów obwodowych lub rdzenia

• choroby narządu rodnego

• bolesne miesiączkowanie

• stany zapalne naciekowe lub wysiękowe miednicy małej

• przewlekłe zapalenia przydatków

 

PRZECIWSKAZANIA

hipotonia / niskie ciśnienie tętnicze /

• nadwrażliwość na związki siarki

 

Stosujemy kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe jako kąpiele całkowite oraz półkąpiele o temp. 37 - 38 °C ,czas zabiegu 10 – 15 min., według wskazań lekarza. Po kąpieli obowiazuje co najmniej godzinny wypoczynek w wypoczywali w pozycji leżącej.

 

kąpiel siarczkowo – siarkowodorowa w basenie z ćwiczeniami

tl_files/obiekty/basen/IMG_1508.jpgPiękny, nowocześnie wykończony basen leczniczy o wymiarach 8 x 12 m napełniony wodą siarczkowo – siarkowodorową zaprasza kuracjuszy na zabiegi wykonywane w formie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zabieg odbywa się w formie 15 min. ćwiczeń rehabilitacyjnych z użyciem akcesoriów (deska, hantle bsenowe, makarony itp.), a następnie z czasu wolnego. Kuracjusze maja do dyspozycji 6 stanowisk hydromasażu. Temperatura wody w basenie leczniczym wynosi 26 – 31 °C, czas zabiegu ogółem 30min.

 

kąpiel kwasowęglowa

Uzyskujemy przez nasycenie wody źródlanej bezwodnikiem kwasu węglowego. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w niej wiele zmian, spośród których najważniejszą jest rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych. Zachodzi ono pod wpływem wydzielonych w skórze histaminy i acetylocholiny. W następstwie tego dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zarówno normalnego, jak i podwyższonego chorobowo, oraz zwolnienia akcji serca. Rozszerzenie naczyń krwionośnych zachodzi w kąpieli kwasowęglowej bez udziału czynnika cieplnego i występuje w wodzie chłodnej o temperaturze 32 °C. Temperatura wody używanej do kąpieli kwasowęglowej waha się od 30 do 32 - 34 °C, czas 10 - 15 min. i zależy od stanu ogólnego pacjenta.

Więcej...

WSKAZANIA

  • nadciśnienie tętnicze
  • choroby naczyń obwodowych na tle mażdżycy, cukrzycy
  • wady serca w okresie wyrównanego krążenia
  • niewydolność krążenia nieznacznego stopnia
  • stany po przebytym zapaleniu mięśnia sercowego różnego pochodzenia
  • zwyrodnienia mięśnia sercowego
  • otyłość

PRZECIWWSKAZANIA

  • niewydolność oddechowa 
  • zły stan ogólny pacjenta

 

ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY OFERUJE KURACJUSZOM, TAKŻE INNE ZABIEIGI LECZNICZE:

masaż podwodny całkowity

Jest to zabieg polegający na wykonaniu klasycznego masażu leczniczego podczas kąpieli całkowitej, wykonywany za pomocą ruchomego natrysku skupionego o regulowanym ciśnieniu pod powierzchnią wody w wannie. Do masażu przystępuje się dopiero po pełnym odprężeniu się pacjenta i rozluźnieniu jego mięśni wodzie. Przeważają ruchy rozcierania, lekkiego ugniatania, mieszania i wałkowania . Masaż powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejsza napięcie nerwowe oraz poprawia ukrwienie. Znacznie poprawia samopoczucie, krążenie obwodowe i przemianę materii.

• masaż podwodny wielostrumieniowy

Zabieg polega na masażu leczniczym strumieniem wody zmieszanej z powietrzem przy użyciu stałego natrysku z dysz umieszczonych w ścianach wanny. Odpręża, relaksuje i rozluźnia mięśnie, łagodzi ich bóle i skurcze oraz zwiększa ukrwienie. Stosowany po intensywnej pracy zanikach mięśni, przykurczach.

• kąpiel perełkowo - ozonowa

Kąpiel polega na masowaniu zanurzonego w wodzie ciała dużą ilością pęcherzyków powietrza. Ma silne działanie relaksujące i antydepresyjne, reguluje przepływ pierwotnego tlenu przez skórę, rozszerza naczynia włosowate, hamuje powstawanie żylaków, wspomaga zwalczanie cellulitu, łagodzi zmarszczki, wygładza skórę, poprawia odżywianie i metabolizm tkanek, poprawia ruchomość stawów, zmniejsza napięcie mięśniowe. Ozon działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Wykazuje działanie ukierunkowane na metabolizm komórkowy. Zapobiega chorobom układu oddechowego oraz zaburzeniom przemiany materii.

• natrysk szkocki

Zabieg wodoleczniczy, w którym zasadniczy wpływ .wywiera ciśnienie i temperatura uderzającego w ciało strumienia wody. Działanie strumienia wody o zmiennej lub stałej ciepłocie powoduje uspokojenie lub pobudzenie organizmu. Powoduje poprawę samopoczucia, działa hartująco na organizm.

• kąpiel wirowa rąk i nóg          

Kąpiel kończyn dolnych i górnych wykonywana w specjalnych wanienkach z urządzeniem wzbudzającym ruch wirowy wody. Jest to łagodny masaż powodujący zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Stosowane są w zaburzeniach krążenia w kończynach, stanach pourazowych oraz chorobach stawów.

 

BOROWINA

Jest to peloid organiczny będący produktem próchnienia roślin, który po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą tworzy papkę mającą właściwości lecznicze.

OKŁADY BOROWINOWE

„Uzdrowisko Horyniec” posiada naturalną borowinę leczniczą typu niskiego, ze złoża „ Podemszczyzna ”. Lecznicze zastosowanie zabiegów borowinowych opiera się na kompleksowym działaniu czynników:

• cieplnych

• chemicznych

• mechanicznych

Cechą fizyczną horynieckiej borowiny jest:

• duża pojemność wodna

• małe przewodnictwo cieplne

• duża pojemność cieplna

Dzięki tym czynnikom następuje silne przegrzanie organizmu przy słabym odczuwaniu ciepła przez organizm. Przy miejscowym zastosowaniu borowiny wzrost temperatury tkanek jest ograniczony do części ciała poddanej zabiegowi. Zawarte składniki organiczne i nieorganiczne takie jak: białka, cukry, aminokwasy, celuloza, substancje humusowe wywierają odpowiednie działanie biologiczne: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz pobudzające funkcjonowanie jajników i macicy. Miejscowe przegrzanie tkanek powoduje zwiększenie metabolizmu komórkowego co prowadzi do likwidacji ognisk zapalnych. Wskutek pobudzenia termoreceptorów występuje silne pocenie. Z potem zostają wydalone substancje szkodliwe dla ustroju: sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy. Kompleksowe właściwościborowiny wywierają też efekt przeciwbólowy, rozkurczowy na mięśnie gładkie.
„Uzdrowisko Horyniec” oferuje okłady borowinowe całkowite i  częściowe. Okłady wykonuje się przy użyciu papki borowinowej zawierającej około 80 - 85% wody. Na kozetce kładzie się najpierw podkład, składający się z kolejno ułożonych warstw: koca, folii. Na folię nakłada się warstwę ogrzanej papki borowinowej o grubości 4 - 5 cm i temp. ok. 42°C, według wskazań lekarza. Następnie kładzie się pacjenta, jego ciało otacza się podobnej grubości warstwą  borowiny i zawija folią i kocem. Czas trwania takiegookładu borowinowego wynosi od 10 - 15 minut. Po zabiegu spłukuje się borowinę natryskiem, następnie obowiązuje co najmniej godzinny wypoczynek w wypoczywali w pozycji leżącej.

Więcej...

WSKAZANIA DO STOSOWANIA OKŁADÓW BOROWINOWYCH

choroby narządu ruchu

• stany pourazowe i pooperacyjne

• zwyrodnienia stawów

• zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

• porażenia

• rwa kulszowa

• dyskopatia

choroby kobiece

• przewlekłe zapalenie przydatków, macicy

• stany po operacjach ginekologicznych / zrosty /

PRZECIWWSKAZANIA

wszystkie ostre i podostre stany zapalne

• niewydolność krążeniowa i oddechowa

• nadciśnienie i niskie ciśnienie krwi

 

• żylaki

 

FIZYKOTERAPIA

• jonoforeza

Zabieg elektroleczniczy w którym następuje wykorzystanie prądu  stałego do wprowadzenia leku w postaci zjonizowanej przez skórę do części ciała zmienionego chorobowo. Nośnikiem jest tu prąd galwaniczny, dzięki któremu uzyskuje się zmianę pobudliwości nerwów i mięśni oraz długotrwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych.

• magnetoterapia

Zabieg przeznaczony do leczenia pulsującym polem magnetycznym malej częstotliwości. Wykorzystanie pola magnetycznego skutkuje wzmożeniem przemiany materii oraz poprawą ukrwienia. Działa równomiernie na wszystkie tkanki, także przez ubranie, opatrunek i gips. Stosowany w leczeniu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, chorób układu krążenia, przedłużającym się gojeniu ran i złamań, a także w osteoporozie.

• diadynamik

Zabieg elektroleczniczy w którym następuje wykorzystanie prądów średniej częstotliwości, które wywołują rozszerzenie naczyń krwionośnych, wykazują silne działanie przeciwbólowe, zarówno miejscowe jak i segmentowe. Zabieg stosowany jest w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, nerwobóli, zapaleń okołostawowych oraz chorób zwyrodnieniowych stawów.

• laseroterapia
Zabieg polegający na oddziaływaniu podczerwonego promieniowania laserowego na organizm. Polega na doprowadzeniu energii o podwyższonym natężeniu do tkanek położonych w głębi organizmu człowieka, a więc nieosiągalnych normalnymi środkami fizycznymi. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przyspiesza gojenie.

• lampa sollux

Zabieg polegający na wykorzystaniu lampy emitującej promieniowanie podczerwone IR, widzialne oraz nadfioletowe  UV. Dzięki ogrzaniu uzyskujemy poprawę ukrwienia. Wywiera działanie przeciwbólowe, a także działa na organizm stymulujące oraz bakteriobójczo.

• okład parafinowy

Zabieg polegający na zastosowaniu ogrzanej roztopionej parafiny nakładanej na miejsca zmienione chorobowo. Okład parafinowy powoduje przekrwienie zarówno powierzchowne, jak i głębokie tkanek.

• masaż klasyczny

Zabieg wykonywany przez masażystę powoduje działanie bodźców mechanicznych na tkanki, uzyskując szybsze przemieszczenie się płynów  ustrojowych, co skutkuje poprawą sprawności poszczególnych narządów, przy biernym zachowaniu masowanego.

• masaż wibracyjny

Zabieg polega na miejscowym stosowaniu drgającej gumowej membrany, dla której źródłem energii jest przepływająca wewnątrz urządzenia woda. Zabieg jest stosowany przy nerwobólach i zwyrodnieniach kręgosłupa. Poprawia ukrwienie, ujędrnia skórę, a także może być stosowany w kosmetyce.

• gimnastyka indywidualna

Stosowana jest u chorych po urazach, chorych z zaburzeniami układu krążeniowo - oddechowego, chorych po udarach mózgu itp.

• gimnastyka grupowa

Stosowana jest jako ogólnousprawniająca lub według grup dobranych z określonymi schorzeniami.

• gimnastyka przyrządowa

Zabieg polegający na wykorzystaniu przyrządów / atlasu, bieżni, ergometru / celem poprawienia funkcji poszczególnych stawów i kręgosłupa.

• inhalacje

Zabieg polega na wprowadzeniu leku do układu oddechowego dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia, co wywołuje żądany skutek leczniczy.